Wycieczka do muzeum w Markowej

W dniu 21 października uczniowie naszego gimnazjum pod opieka p. Michała Petynii,      p. Justyny Majewskiej i p. Marii Zgłobickiej uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Dzięki zgromadzonym eksponatom, które zobaczyli oraz  przekazanym przez przewodników informacjom uczniowie  poszerzyli swoją wiedzę na temat historii Żydów  w Polsce, w naszej najbliższej okolicy, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. Poznali  relacje polsko – żydowskie z tego okresu. Zarówno heroiczne działania Polaków, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc Żydom w tym dramatycznym dla nich czasie, ale także przykłady współpracy z okupantem.

Wizyta w muzeum była dla uczniów nie tylko atrakcyjną i cenną lekcją historii, ale przede wszystkim lekcją refleksji i zadumy nad okrucieństwem, jakie dotknęło nasz kraj i nasz region w nieodległej przeszłości.

Możliwość komentowania została wyłączona.