Inauguracja nowego roku szkolnego.

        ,,Pamiętajcie za jaką cenę zdobyto szczęśliwość” –taki motyw przewodni towarzyszył uroczystości inaugurującej nowy rok szkolny 2019/2020 w Zespole Szkól i Placówek w Manasterzu. Po mszy św. odprawionej przez ks. Proboszcza Tadeusza Szczupaka społeczność szkolna udała się pod pomnik upamiętniający 1050 rocznicę chrztu Polski, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicza w hołdzie poległym w obronie Ojczyzny.

Następnie w budynku szkolnym odbyła się akademia, którą rozpoczęła nowa pani dyrektor,       mgr Maria Zgłobicka witając serdecznie: uczniów, rodziców, zaproszonych gości, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do tych uczniów, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły. Swoje przemówienie skończyła cytatem:

,, Bogactwem człowieka są uśmiech, przyjazny gest i pogodne słowo ” i takiego bogactwa życzyła wszystkim obecnym.

Głos zabrał także pan wójt Stanisław Petynia, który również gorąco powitał całą społeczność szkolną,życzył uczniom i nauczycielom wielu sukcesów, satysfakcji i niesłabnącej motywacji na ścieżce edukacji. Zapewnił o gotowości na współpracę i pomoc we wszelkich działaniach, aby umożliwić młodemu pokoleniu wszechstronny rozwój, a szkoła była dla uczniów miejscem przyjaznym i bezpiecznym.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, w której nie zabrakło wakacyjnych wspomnień ukazujących życie uczniowskie na wesoło.

Głównym tematem poruszanym w wierszach i pięknych piosenkach było nawiązanie do 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Mieliśmy zaszczyt gościć na akademii pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu w Hucisku Jawornickim, dzięki czemu włączyliśmy się do akcji ,, Przerwany marsz”. Nasi goście odśpiewali wspólnie z uczniami nie tylko hymn Polski , ale także hymn Stowarzyszenia ,,Dumni z Polski”.

Przekroczenie progu szkoły przez przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończyło ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Pięć lat okupacji zabrało ich beztroskie dzieciństwo przysparzając dni pełnych cierpień i smutku, niejednokrotnie odbierając im życie. Wchodząc do szkoły razem z młodym pokoleniem pokazali i udowodnili, że ich poświęcenie, ich dramatyczny i trudny los nie poszedł na marne. Dzięki temu, że oni wytrwali, dzisiaj młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów. Dziękujemy.

Będziemy kontynuować nasze spotkania, aby nigdy nie zapomnieć za jaką cenę zdobyto szczęśliwość.

IMG_20190902_081719 IMG_20190902_084313 P1190249 P1190246 P1190254 P1190251 P1190255 P1190259 P1190263 P1190264

 

Możliwość komentowania została wyłączona.